Igrzyska sportów nieolimpijskich


W niedzielę zakończyła się 11. edycja The World Games, czyli Igrzyska Sportów Nieolimpijskich. Gospodarzem zmagań było Birmingham w Stanach Zjednoczonych. Polacy wywalczyli łącznie 15 medali i zajęli 20. miejsce w klasyfikacji generalnej. W tegorocznych The World Games uczestniczyli również Nasi Mistrzowie. 

Igrzyska sportów nieolimpijskich

Źródło: https://www.facebook.com/alicjatchorz


Trwające lato jest pełne sportowych emocji i choć nie jest to rok olimpijski, to swoje najważniejsze zmagania ma wiele dyscyplin sportowych. Obecnie trwają w Oregonie mistrzostwa świata w lekkiej atletyce, w Łodzi odbywają się Europejskie Igrzyska Akademickie, a w Birmingham w niedzielę zakończyły się The World Games, które trwały od 07.07 do 17.07.2022. Początkowo miały się odbyć w zeszłym roku, ale ze względu na przełożenie igrzysk olimpijskich te zmagania również zostały przełożone, ponieważ są one organizowane zawsze rok po letnich igrzyskach olimpijskich.  Co ciekawe są przeprowadzane od 1981 roku przez International World Games Association, ale pod patronatem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. W programie tych zawodów są tylko dyscypliny, które nie są reprezentowane na igrzyskach. 

Tegoroczna edycja była już jedenastą, a polscy reprezentanci wywalczyli łącznie 15 krążków: trzy złote, pięć srebrnych i siedem brązowych, zajmując ostatecznie 20. miejsce w klasyfikacji medalowej. Polacy startowali w szesnastu dyscyplinach, były to sporty lotnicze, łucznictwo bloczkowe, bilard, kajakarstwo, taniec, akrobatyka sportowa, gimnastyka artystyczna, skoki na ścieżce, ju-jitsu, kickboxing, ratownictwo wodne, muathai (boks tajski), bieg na orientację, podnoszenie ciężarów, wspinaczka sportowa i sumo.

Worek z medalami dla polskiej ekipy otworzyła Zuzanna Kula, która już drugiego dnia wywalczyła srebrny medal w trójboju siłowym w wadze lekkiej. Na drugim stopniu podium stanęli również Szymon Kropidłowski w wyścigu w płetwach na 100m, Paweł Laszczak w zmaganiach dronów, Iwona Nieroda-Zdziebko w kickboxingu w kategorii 52 kg i we wspinaczce sportowej w teście szybkości Natalia Patrycja Kałucka. 

Złoty medal wywalczyła Agata Sitko w trójboju siłowym w wadze ciężkiej. Kolejny krążek do swojej kolekcji, tym razem złoty dołożył Szymon Kropidłowski w pływaniu w płetwach na 50 m. Na najwyższym stopniu podium stanęła też pływacka drużyna kobiet na 4x50m z przeszkodami, a cały skład to zawodniczki Naszych Mistrzów: Alicja Tchórz, Kornelia Fiedkiewicz, Klaudia Naziębło i Paula Żukowska. Polskie pływaczki z czasem 1:49.05 zostały sklasyfikowane ex aequo z Węgierkami. Jest to nowy rekord The World Games. Warto przypomnieć, że w 2018 roku w Adelajdzie Polki (Kornelia Fiedkiewicz, Klaudia Naziębło, Dominika Sztandera, Alicja Tchórz) zostały Mistrzyniami Świata w tej konkurencji, ustanawiają jeszcze rekord globu (czas: 1:46.16). 

Alicja Tchórz do złota w sztafecie dołożyła jeszcze brąz w zmaganiach indywidualnych na 200 m z przeszkodami. Na najniższym stopniu podium stanęła również drużyna ratowników 4x25 m z manekinem. Trzy brązowe medale dołożyli zwodnicy i zawodniczki sumo: Magdalena Macios (waga 65 kg), Monika Skiba (waga 80 kg) i Aron Rozum (waga 115 kg). A w zmagania muay thai najlepiej spisali się Gabriela Kuzawińska (waga 51 kg) i Łukasz Radosz (waga 91), którzy również wywalczyli trzecie miejsca. 

W The World Games brały udział jeszcze cztery zawodniczki z platformy Nasimistrzowie.pl, Karina Tyma rywalizowała w squashu, Paulina Szumanel w trójboju siłowym, Paulina Starus w zawodach tanecznych breakdance, a Patrycja Chudziak we wspinaczce sportowej.

Były to rekordowe zawodny pod względem liczby państw, które uczestniczyły w zmagania. O medale walczyło ponad 3,5 tys. sportowców ze 110 krajów, a dochód ze sprzedaży biletów będzie przekazany dla Ukrainy, na odbudowę aren i obiektów sportowych.Źródło: informacja własna, twg2022.com
 
Tagi: TheWorldGames IgrzyskaSportówNieolimpijskich sukces ŁączymyBizensZeSportem 

Zobacz także


Z ostatniej chwili

Partnerzy

Pentagon Research
Format Deweloper
Synergia