Dieta sportowca. Rola dietetyka sportowego


W ostatnich latach wśród sportowców coraz większy nacisk kładzie się na kształtowanie świadomości żywieniowej. Prawidłowo zbilansowana dieta ma ogromnie znaczenie w skutecznym przygotowaniu zawodnika do rywalizacji, dlatego nieoceniona w tym procesie staje się rola dietetyka sportowego.

Dieta sportowca. Rola dietetyka sportowego
Współcześni sportowcy każdego dnia mierzą się z wieloma wyzwaniami. Treningi i zawody oddziałują na praktycznie każdy element ich życia i vice versa - to w jaki sposób spędzają czas wolny wpływa na ich kondycję i efektywność podczas przygotowań do startu. Jedną z najważniejszych sfer dla nas wszystkich, a w szczególności dla sportowców jest żywienie. To ono odgrywa kluczową rolę w dostarczeniu optymalnej ilości energii do treningu, rozwoju wydolności fizycznej, zapewnieniu odpowiedniej regeneracji czy budowaniu masy mięśniowej. Dieta determinuje również nasze zdrowie, co jest szczególnie istotne w kontekście utrzymania ciała, czyli de facto narzędzia pracy, w jak najlepszej dyspozycji. Warto więc poświęcić więcej uwagi temu, co ląduje na naszych talerzach i jak oddziałuje na nasze samopoczucie.

W poszukiwaniu rzetelnych informacji

W społeczeństwie często panuje przekonanie, że sportowcy mogą pozwolić sobie na więcej – nadmiar kalorii „spalą” na treningu, przez co bez konsekwencji mogą sięgać np. po słodycze. Z drugiej strony wymagany jest profesjonalizm, co nierzadko skutkuje radykalnym podejściem do tematu, a to niestety sprzyja powstawaniu złych relacji z jedzeniem. Dlatego w diecie sportowca kluczowe jest znalezienie odpowiedniego balansu pomiędzy żywnością prozdrowotną, a tzw. produktami rekreacyjnymi. Podobne zalecenia można oczywiście bez problemu znaleźć w Internecie. Niestety bardzo łatwo jest  natrafić na błędne przekonania, nieaktualne informacje, wykluczające się teorie czy złudne „diety cud”.  Trudniej za to o dostęp do rzetelnych treści opartych na aktualnej wiedzy naukowej, połączonych z praktycznymi wskazówkami. Stąd pomysł, aby od dzisiaj na platformie Nasi Mistrzowie regularnie pojawiały się materiały związane z dietą sportowca. Chcemy w przystępny sposób edukować i budować świadomość żywieniową zarówno Naszych obecnych, jak i przyszłych Mistrzów.

Rola dietetyka sportowego

Głównym założeniem współpracy dietetyka ze sportowcem jest wsparcie procesu treningowego poprzez zapewnienie optymalnego sposobu żywienia i suplementacji. W tym celu dietetyk przeprowadza konsultację, a następnie dostosowuje ogólne rekomendacje do celów podopiecznego oraz możliwości jakimi dysponuje klub czy ośrodek sportowy. W trakcie wyjazdów i zgrupowań wspólnie z kucharzem planuje posiłki, a także dba o logistykę i zaopatrzenie. Na bieżąco monitoruje skład ciała zawodnika oraz, co najważniejsze, stale edukuje w kwestiach odżywiania - od teoretycznych zagadnień, do ich praktycznego wykorzystania w kuchni lub w terenie. Rola dietetyka nie maleje również w trakcie kontuzji – optymalizacja jadłospisu może pomóc w rekonwalescencji i przyspieszyć powrót do treningów.  Wszystko to sprawia, że w skład sztabów szkoleniowych coraz częściej wchodzą specjaliści z zakresu żywienia i suplementacji, którzy dbają o przygotowanie dietetyczne zawodników.

Edukacja przede wszystkim

Proces edukacji jest kluczowy w kształtowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych, co jest szczególnie istotne na drodze rozwoju młodych sportowców. W przypadku starszych zawodników zadbanie o dietę może być siłą napędową do wspięcia się na wyżyny swoich możliwości. Dlatego mamy nadzieję, że uda nam się zwrócić Waszą uwagę na rolę właściwego odżywiania i nawodnienia, a także przybliżyć Wam  kilka istotnych kwestii, min.: strategie żywieniowe w różnych dyscyplinach sportu, bezpieczeństwo i cel stosowania suplementów, schemat ładowania węglowodanami czy metody treningu jelita.

Przemysław Król
Dietetyk sportowy
Współtwórca profilu Halo, jak tam dieta?, podejmującego tematykę żywienia sportowców i osób aktywnych fizycznie.

 
Tagi: #dieta #sport #dietetyka #halodieta #współpraca 

Zobacz także


Z ostatniej chwili
Nowości z Facebooka
Kontuzja...
2 dni temu

czytaj

Nowości z Facebooka
Mistrzostwa Polski Seniorów zakończone!
2 dni temu

czytaj

Nowości z Facebooka
Szkolenie zakończone sukcesem!
2 dni temu

czytaj

Nowości z Facebooka
COS OPO Zakopane wita!
2 dni temu

czytaj

Nowości z Facebooka
Zimowe Mistrzostwa z aż 7 medalami!
2 dni temu

czytaj

Partnerzy

Pentagon Research
Format Deweloper
Synergia